Szemes cirok

Hatalmas lehetőség egy apró szemben!

 

Az állattenyésztés jövedelmezőségének egyik meghatározó eleme a takarmányozási költség.

Ma jellemzően a búza, az árpa és a kukorica alkotja a takarmány 60%-át. A korszerû szemes cirkok kedvezô beltartalma (a kukoricához hasonló keményítô és energia, de annál lényegesen magasabb fehérje tartalom, alacsony szántóföldi mikotoxin fertôzésre való fogékonyság) miatt tökéletes kiegészítôje és részben helyettesítôje a megszokott alapanyagoknak.

A hazai és nemzetközi termelői és takarmánygyártói tapasztalatok, kísérletek egyértelműen visszaigazolják, hogy a kukoricát szemes cirokkal helyettesítve a  termelési mutatók nem romlottak, hanem javultak, amellett, hogy a kedvezőbb önköltség miatt jövedelmezőbbé vált a termelés. 

Alkalmazása egyre gyakoribb és elfogadott a korszerû takarmányozásban mivel a cirok garancia a biztonságos és költséghatékony takarmány elôállítására.

 

Legfontosabb felhasználási területek:

 

  • sertés

 

  • víziszárnyas ( kacsa, liba)

 

  • tojótyúk

 

  • broiler

 

  • hal

Silócirok

A silócirok fő felhasználási területe a szarvasmarha ágazat.

 

A tömegtakarmány bázis tervezésénél egyre több döntéshozó úgy tekint rájuk, mint a silókukorica alternatívájára. Ennek oka az egyértelműen kedvező termesztési és takarmányozási tapasztalat.

 

Az állattenyésztésben javasolt cirkok lehetnek  "hagyományos" steril bugás silócirkok vagy bugásak- utóbbiakban a takarmányozás szempontjából teljes értékű szemek találhatók.

 

Mindkét típusban már elérhetők a legújabb nemesítési irányt képviselő u.n.  BMR  (Brown Mid Rib) típusú silócirkok, amelyek közös jellemzője, hogy a rostemészthetőségük kedvezőbb a ”hagyományos” silócirkokéhoz képest, ezáltal még kiválóbb beltartalmú és emészthetőségű szilázs készíthető belőlük. A Lidea BMR típusú silócirkaiból kézült tömegtakarmány etetése emiatt már a tejelő szarvasmarha állomány részére is javasolt.

 

A piacon elérhető kínálat azonban egymástól lényegesen eltérő jellemzőkkel (beltartalom, emészthetőség, elérhető zöldtömeg …) rendelkező hibridet jelent, ezért a fajtaválasztást megelőzően már tudni kell, hogy milyen célcsoportot akarunk vele takarmányozni!

 

Az elérő igények alapján az egyes hibridek egyedi értékmérő tulajdonságainak értékelésével, illetve a hazai termesztési és takarmányozási tapasztalatok alapján lehet, kell és javasolt meghozni ezt a stratégiai döntést.

 

Az elérő igények alapján az egyes hibridek egyedi értékmérő tulajdonságainak értékelésével, illetve a hazai termesztési és takarmányozási tapasztalatok alapján lehet, kell és javasolt meghozni a döntést.




KIEMELT TÁMOGATÓK